
Trijicon 100394 ACOG Matte Black 4x32mm LED Illuminated Red Horseshoe Dot 223/556 Reticle
$1,226.99
Please Allow 4-5 Business Days for In Store Pickup
Product Features & Specifications
Trijicon 100394 ACOG Matte Black 4x32mm LED Illuminated Red Horseshoe Dot 223/556 Reticle
Trijicon's LED ACOG offers user-selectable brightness controls.Users can select from six adjustable brightness levels with an "off" between each setting, allowing the operator to determine how much to illuminate the reticle - even in transitional lighting.
Powered by a single AA battery, the LED ACOG can run for over 12,000 continuous hours (on setting #4).The body has been optimized by moving the RMR mount forward to maximize its performance in conjunction with the ACOG.
Includes a thumbscrew flattop adaptor, AA battery, LENSPEN, lanyard assembly for adjuster caps and battery cap, Trijicon logo sticker, ACOG manual and warranty card.
| Brand | Trijicon |
| Model | ACOG |
| Magnification | 4x |
| Reticle | Illuminated Red LED Horseshoe Dot .223 / 5.56 BDC |
| Material | Aluminum |
| Firearm Type | Rifle |
| Mount Type | ACOG Flattop Mount |
| Finish | Matte Black |
| Field of View | 36.80 ft @ 100 yds |
| Adjustment Size | 2 Clicks per Inch @ 100 yds |
| Objective | 32mm |
| Eye Relief | 1.50" |
| Battery Size | AA |
| Length | 6" |
| Proofs | Fog Proof / Shockproof / Waterproof |
| Includes | TA51 Flattop Mount |
| Optic Coating | Multi-Coated |
| Weight | 18.10 oz |
| Exit Pupil Diameter | 8.13mm |
| SKU | 34696 |
| UPC | 719307308220 |
| MPN | 100394 |
Specifications
Explore the specific details and characteristics
- SKU
- 34696
- UPC
- 719307308220
- MPN
- 100394








