
Trijicon 100502 ACOG Matte Black 3.5x 35mm 30mm-35mm Tube LED Illuminated Green Crosshair 308/7.62 BDC Reticle
$1,226.99
Please Allow 4-5 Business Days for In Store Pickup
Product Features & Specifications
Trijicon 100502 ACOG Matte Black 3.5x 35mm 30mm-35mm Tube LED Illuminated Green Crosshair 308/7.62 BDC Reticle
The LED ACOG is the first to offer user-selectable brightness controls.Users can select from six adjustable brightness levels with an "off" between each setting, allowing the operator to determine how much to illuminate the reticle - even in transitional lighting.
Users can select multiple bullet drop compensating and ranging reticle options.Includes a thumbscrew flattop adaptor, AA battery, LENSPEN, lanyard assembly for adjuster caps, lanyard assembly for battery cap, Trijicon logo sticker, LED ACOG manual and warranty card.
| Brand | Trijicon |
| Model | ACOG |
| Magnification | 3.5x |
| Tube Diameter | 30mm-35mm |
| Reticle | Illuminated Green LED Crosshair 308 / 7.62 BDC |
| Material | Aluminum |
| Firearm Type | Rifle |
| Mount Type | ACOG Flattop Mount |
| Finish | Matte Black |
| Field of View | 28.90 ft @ 100 yds |
| Adjustment Size | 3 Clicks per Inch @ 100 yds |
| Objective | 35mm |
| Eye Relief | 2.40" |
| Battery Size | AA |
| Windage Adjustment | 40 MOA |
| Length | 8" |
| Proofs | Fog / Shock / Water Resistant |
| Elevation Adjustment | 40 MOA |
| Includes | TA51 Flattop Mount |
| Optic Coating | Multi-Coated |
| Weight | 16.80 oz |
| Exit Pupil Diameter | 9.91mm |
| SKU | 24499 |
| UPC | 719307321069 |
| MPN | 100502 |
Specifications
Explore the specific details and characteristics
- SKU
- 24499
- UPC
- 719307321069
- MPN
- 100502







