
Trijicon 3000020 Tenmile HX Satin Black 5-25x50mm, 30mm Tube Illuminated Green/Red MOA Ranging Crosshair Reticle
$1,611.99
Please Allow 4-5 Business Days for In Store Pickup
Product Features & Specifications
Trijicon 3000020 Tenmile HX Satin Black 5-25x50mm, 30mm Tube Illuminated Green/Red MOA Ranging Crosshair Reticle
With the versatile Trijicon Tenmile HX 5-25x50 by your side, expect pinpoint precision and long-range, all-weather performance you can trust in the middle of nowhere, as well as extremely precise, repeatable adjusters. The first focal plane MOA Ranging reticle allows you to quickly hold for range regardless of magnification.
The exposed elevation zero stop allows you to dial for distance and quickly return to zero. Includes sunshade, Tenebraex flip caps, 1.5mm and 3mm Hex key, Repositionable magnification knob and replacement screw, CR2032 battery, quick reference guide, warranty card and vinyl logo sticker.
| Brand | Trijicon |
| Model | Tenmile HX |
| Magnification | 5-25x |
| Tube Diameter | 30mm |
| Color | Satin Black |
| Reticle | Illuminated Green / Red MOA Ranging Crosshair |
| Material | Aluminum |
| Firearm Type | Rifle |
| Field of View | 23.30 - 4.70 ft @ 100 yds |
| Adjustment Size | 25 MOA |
| Focal Plane | First |
| Objective | 50mm |
| Brightness Settings | 5 |
| Eye Relief | 3.03" - 3.62" |
| Battery Size | CR2032 |
| Windage Adjustment | 40 MOA |
| Length | 14.25" |
| Proofs | Fog Proof / Shockproof / Waterproof |
| Elevation Adjustment | 50 MOA |
| Height | 2.40" |
| Includes | Bikini Caps / Hex Key (27) |
| Optic Coating | Fully Multi Coated |
| Width | 3.20" |
| Weight | 28.90 oz |
| Exit Pupil Diameter | 6.60mm - 2.03mm |
| SKU | 161803 |
| UPC | 719307620193 |
| MPN | 3000020 |
Specifications
Explore the specific details and characteristics
- SKU
- 161803
- UPC
- 719307620193
- MPN
- 3000020



