
Viridian 981-0128 MDS35 Black Anodized 1 x 36 mm 3 MOA Green Dot
by Viridian
Availability:IN STOCK ONLINE
$449.00
Please Allow 4-5 Business Days for In Store Pickup
Product Features & Specifications
Viridian 981-0128 MDS35 Black Anodized 1 x 36 mm 3 MOA Green Dot
MSD35 Modern Dot Sight. 3 MOA Green Dot.IPX6 waterproof.
| Brand | Viridian |
| Model | MDS35 |
| Magnification | 1x |
| Color | Black Anodized |
| Reticle | 3 MOA Green Dot |
| Hand | Ambidextrous |
| Material | Aluminum |
| Firearm Type | Rifle |
| Mount Type | Picatinny Rail / T2 Footprint |
| Run Time | 30,000 hrs |
| Adjustment Size | 1 MOA |
| Objective | 36mm |
| Brightness Settings | 8 Day / 2 Night |
| Eye Relief | Unlimited |
| Switch Type | Push Button |
| Battery Size | CR2032 |
| Windage Adjustment | 90 MOA |
| Length | 3.00" |
| Proofs | Waterproof |
| Parallax Adjustment | Parallax Free |
| Dot Size | 3 MOA |
| Elevation Adjustment | 90 MOA |
| Height | 2.70" |
| Includes | MDS35 / T2 Mount |
| Optic Coating | Hard Coat Anodization |
| Width | 1.60" |
| Lens Type | Glass |
| Weight | 7.70 oz |
| SKU | 163064 |
| UPC | 785034179808 |
| MPN | 981-0128 |
Specifications
Explore the specific details and characteristics
- SKU
- 981-0128
- UPC
- 785034179808
- MPN
- 981-0128







