
Viridian 9810127 MDS25 Black Anodized 1 x 29 mm 3 MOA Green Dot
by Viridian
Availability:IN STOCK ONLINE
$399.00
Please Allow 4-5 Business Days for In Store Pickup
Product Features & Specifications
Viridian 9810127 MDS25 Black Anodized 1 x 29 mm 3 MOA Green Dot
MSD25 Modern Dot Sight. 3 MOA Green Dot.IPX6 waterproof.
| Brand | Viridian |
| Model | MDS25 |
| Magnification | 1x |
| Color | Black Anodized |
| Reticle | 3 MOA Green Dot |
| Hand | Ambidextrous |
| Material | Aluminum |
| Firearm Type | Rifle |
| Mount Type | Picatinny Rail / T2 Footprint |
| Run Time | 30,000 hrs |
| Adjustment Size | 1 MOA |
| Objective | 29 mm |
| Brightness Settings | 8 Day / 2 Night |
| Eye Relief | Unlimited |
| Switch Type | Push Button |
| Battery Size | CR2032 |
| Windage Adjustment | 90 MOA |
| Length | 2.00" |
| Proofs | Waterproof |
| Parallax Adjustment | Parallax Free |
| Dot Size | 3 MOA |
| Elevation Adjustment | 90 MOA |
| Height | 2.60" |
| Includes | MDS25 / T2 Mount |
| Optic Coating | Hard Coat Anodization |
| Width | 1.40" |
| Lens Type | Glass |
| Weight | 7.80 oz |
| SKU | 163063 |
| UPC | 785034179792 |
| MPN | 9810127 |
Specifications
Explore the specific details and characteristics
- SKU
- 163063
- UPC
- 785034179792
- MPN
- 9810127







