
ATI ATIGTRXBR308B TRX Bronco 308 Win 10+1 16" Black Steel Barrel, Black Chassis Modular Stock, Black Polymer Grip
$1,238.99
Please Allow 4-5 Business Days for In Store Pickup
Product Features & Specifications
ATI ATIGTRXBR308B TRX Bronco 308 Win 10+1 16" Black Steel Barrel, Black Chassis Modular Stock, Black Polymer Grip
The ATI Bronco TRX in .308 Win is a tactical bolt-action rifle that combines the hard-hitting power of the .308 Winchester caliber with the precision and adaptability of a modern chassis system.
Featuring a 16" steel barrel and a magazine capacity of 10+1 rounds, this rifle is designed for accuracy and reliability in various shooting conditions.
| Brand | ATI |
| Series | Bronco |
| Model | TRX |
| Caliber | 308 Win |
| Barrel Length Range | 16" to 16.99" |
| Stock Finish Group | Black |
| Capacity | 10+1 |
| Action | Bolt |
| OAL | 41.80" |
| Barrel Finish | Black |
| Barrel Material | Steel |
| Twist | 1:8" |
| Grips | Black Polymer |
| Stock Type | Chassis |
| Stock Description | Modular |
| Barrel Description | Steel |
| Barrel Length | 16" |
| Max Capacity | 10 |
| Stock Finish | Black |
| SKU | 161774 |
| UPC | 810113110776 |
| MPN | ATIGTRXBR308B |
Specifications
Explore the specific details and characteristics
- SKU
- 161774
- UPC
- 810113110776
- MPN
- ATIGTRXBR308B







