
Bond Arms BACY-250TH-45-70 Cyclops 'Merica 45-70 Gov 1 Shot 4.25" Rough Matte/Stainless
$499.99
$736.99
Please Allow 4-5 Business Days for In Store Pickup
Product Features & Specifications
Bond Arms BACY-250TH-45-70 Cyclops 'Merica 45-70 Gov 1 Shot 4.25" Rough Matte Barrel, Rough Stainless Steel Frame, Black B6 Resin Grip, Exposed Hammer
Celebrate America's semiquincentennial with this special edition powerhouse. *Please note that the Cyclops barrel does not feature an extractor.
| Brand | Bond Arms |
| Model | Cyclops |
| Caliber | 45-70 Gov |
| Barrel Length Range | 4" to 4.99" |
| Capacity | 1 |
| Action | SAO |
| Frame Finish | Engraved Rough |
| OAL | 6.75" |
| Frame Material | Stainless Steel |
| Sights | Blade Front |
| Barrel Finish | Rough Matte |
| Barrel Material | Stainless Steel |
| Grips | Black B6 Resin |
| Trigger Pull Weight | 7 lbs |
| Height | 4.33" |
| Barrel Length | 4.25" |
| Max Capacity | 1 |
| Weight | 1.75 lbs |
| Frame Description | Stainless Steel Frame |
| Hammer Style | Exposed |
| SKU | 192890 |
| UPC | 855959005961 |
| MPN | BACY-250TH-45-70 |
Specifications
Explore the specific details and characteristics
- SKU
- 192890
- UPC
- 855959005961
- MPN
- BACY-250TH-45-70







