
Henry H001TRP22 Tracker Carbine 22 S/L/LR 13/14/18+1 16.50" Blued Octagon Barrel, Black Aluminum, Walnut
by Henry
Availability:IN STOCK ONLINE
$570.99
Please Allow 4-5 Business Days for In Store Pickup
Product Features & Specifications
Henry H001TRP22 Tracker Carbine 22 S/L/LR 13/14/18+1 16.50" Blued Octagon Barrel, Black Aluminum Grooved Receiver, American Walnut Straight Grip Stock
| Brand | Henry |
| Series | Carbine |
| Model | Tracker |
| Caliber | 22 S / L / LR |
| Barrel Length Range | 16" to 16.99" |
| Stock Finish Group | Brown |
| Capacity | 13 / 14 / 18+1 |
| Stock Material | Wood |
| Action | Lever |
| OAL | 34.50" |
| Sights | Brass Bear Front / Skinner Peep Rear |
| Barrel Finish | Blued |
| Barrel Material | Steel |
| Twist | 1:16" |
| Receiver Description | Grooved |
| Receiver Material | Aluminum |
| Recoil Pad Type | Plastic |
| Stock Description | Straight Grip |
| Barrel Description | Octagon |
| Barrel Length | 16.50" |
| Length of Pull | 14" |
| Max Capacity | 18 |
| Receiver Finish | Black |
| Weight | 6 lbs |
| Stock Finish | American Walnut |
| SKU | 189275 |
| UPC | 619835011589 |
| MPN | H001TRP22 |
Specifications
Explore the specific details and characteristics
- SKU
- 189275
- UPC
- 619835011589
- MPN
- H001TRP22







