
Henry H001Y22 Classic Youth 22 S/L/LR 13/14/18+1 16.50" Blued Barrel, American Walnut
$367.99
Please Allow 4-5 Business Days for In Store Pickup
Product Features & Specifications
Henry H001Y22 Classic Youth 22 S/L/LR 13/14/18+1 16.50" Blued Barrel, Black Aluminum Grooved Receiver, American Walnut Straight Grip Stock
The Classic youth lever action features a round steel barrel; grooved aluminum receiver; Straight Grip stock; Hooded Blade front sight and full adjustable Semi-Buckhorn rear sight.
| Brand | Henry |
| Model | Classic |
| Caliber | 22 S / L / LR |
| Barrel Length Range | 16" to 16.99" |
| Stock Finish Group | Brown |
| Capacity | 13 / 14 / 18+1 |
| Stock Material | Wood |
| Action | Lever |
| OAL | 33.50" |
| Sights | Hooded Blade Front / Semi-Buckhorn Rear |
| Size | Youth |
| Barrel Finish | Blued |
| Barrel Material | Steel |
| Twist | 1:16" |
| Receiver Description | Grooved |
| Receiver Material | Aluminum |
| Recoil Pad Type | Plastic |
| Stock Description | Straight Grip |
| Barrel Length | 16.50" |
| Length of Pull | 13" |
| Max Capacity | 18 |
| Receiver Finish | Black |
| Weight | 4.50 lbs |
| Stock Finish | American Walnut |
| SKU | 189257 |
| UPC | 619835011473 |
| MPN | H001Y22 |
Specifications
Explore the specific details and characteristics
- SKU
- 189257
- UPC
- 619835011473
- MPN
- H001Y22







