
Howa HWH243 M1500 Standard Hunter 243 Win Radio
by Howa
Availability:IN STOCK ONLINE
$652.99
Please Allow 4-5 Business Days for In Store Pickup
Product Features & Specifications
Howa HWH243 M1500 Standard Hunter 243 Win 5+1 22" Black Steel Threaded Barrel, Black Steel Receiver, Walnut Wood Stock
The 1500 Standard Hunter rifle features a walnut stock, thread barrel, and Sub-MOA guarantee.
| Brand | Howa |
| Series | Standard Hunter |
| Model | M1500 |
| Caliber | 243 Win |
| Barrel Length Range | 22" to 22.99" |
| Stock Finish Group | Brown |
| Capacity | 5+1 |
| Stock Material | Wood |
| Action | Bolt |
| OAL | 41.50" |
| Hand | Right Hand |
| Size | Full Size |
| Barrel Finish | Black |
| Barrel Material | Steel |
| Twist | 1:10" |
| Application | Field |
| Receiver Material | Steel |
| Barrel Description | Steel Threaded |
| Barrel Length | 22" |
| Max Capacity | 5 |
| Receiver Finish | Black |
| Weight | 7.20 lbs |
| Stock Finish | Walnut |
| SKU | 123232 |
| UPC | 682146399677 |
| MPN | HWH243 |
Specifications
Explore the specific details and characteristics
- CATEGORY
- RIFLES CENTERFIRE
- BRAND
- Howa
- MODEL
- M1500
- ACTION
- BOLT
- BARREL LENGTH
- 22"
- CAPACITY
- 5+1
- OAL
- 41.50"
- WEIGHT
- 7.20 LBS
- TWIST
- 1:10"
- BARREL DESCRIPTION
- STEEL THREADED
- MUZZLE
- THREADED
- RECEIVER MATERIAL
- STEEL
- BARREL LENGTH RANGE
- 22" TO 22.99"
- WEIGHT RANGE
- 7 LBS TO 7.99 LBS
- HAND
- RIGHT HAND
- STOCK FINISH GROUP
- BROWN
- METAL FINISH GROUP
- BLUED/BLACK
- SKU
- 123232
- UPC
- 682146399677
- MPN
- HWH243







