
Liberty Precision Machine LPM-10023 Duty 5.56 6mm 1.75" Black Suppressor
$569.00
$758.33
Please Allow 4-5 Business Days for In Store Pickup
Product Features & Specifications
Liberty Precision Machine LPM-10023 Duty 5.56 6mm 1.75" Black
The LPM DUTY 5.56 was designed to provide high holistic signature reduction for both operators and bystanders on gas-operated firearms.This requires moderate gas blowback and sound to the shooter while maintaining a high level of muzzle sound suppression.
A simplified version of our Torch 5.56/6mm silencer, the DUTY achieves a much lower price point and smaller size for budget minded shooters who are willing to tolerate slightly more back pressure and gas blowback.Tuning of the host weapon is recommended.
| Brand | Liberty Precision Machine |
| Model | Duty 5.56 |
| Caliber | 6mm |
| Color | Black |
| Finish | Cerakote |
| Length | 5.10" |
| Diameter | 1.75" |
| Rating | Full-Auto |
| SKU | 187811 |
| UPC | 850062101340 |
| MPN | LPM-10023 |
Specifications
Explore the specific details and characteristics
- SKU
- 187811
- UPC
- 850062101340
- MPN
- LPM-10023







